ZŠ + MŠ Motýlci – Volby nejoblíbenějšího jídla 2023

Poslední lednová týden je ve znamení finále volby prezidenta ČR. Jelikož se toto téma dotýká i samotných dětí, nechali jsme je, aby si takové volby vyzkoušely. Jako téma jsme si vybrali nejoblíbenější jídlo, které bychom chtěli ve školním jídelníčku a dosud nebylo.

Dětem v obou třídách jsme vysvětlili, co jsou volby, jak probíhají, co je k nim zapotřebí. Děti si vytvořily hlasovací průkazy, které si měly do druhého dne doplnit. Jak víme, bez správně vyplněného lístku, který nám simuloval občanský průkaz, nelze volit. Pak už jen stačilo vybrat tři kandidáty z širokého výběru, jako např. hamburger, cheesburger, rajská nebo také smažák aj. 

Do druhého kola se probojovala pizza, palačinky a řízek s hranolky, kečupem/tatarkou. Od rána zněla po škole hesla s právě oblíbeným jídlem a žáci chodili s vytvořenými transparenty. Za tato jídla se vydávaly paní učitelky a v pátek ráno probíhala předvolební debata, kde právě tyto kandidátky, zastupující vybraná jídla (řízek – p. uč. Zuzka, palačinky – p. uč. Helča, pizza – p. uč. Terka), obhajovaly, proč volit právě je. Celou debatu moderovala paní učitelka Markéta, která neměla vůbec jednoduchou úlohu. Tři tábory, každý chtíc prosadit své, bylo těžké kočírovat. Ale paní učitelka je profík a celou debatu dokázala bravurně zvládnout.

Velkým překvapením bylo, že děti si připravily již ve čtvrtek v družině úžasné billboardy a modelace jídel z plastelíny. Ty jsme umístili do volební místnosti.

Po volební debatě byly rozdány volební lístky a v 10 hodin mohly začít volby. Každý přišel se svým průkazem, kde ho komise zkontrolovala a lístek se svým výběrem byl vhozen do volební urny.

No a jak dopadlo hlasování?  Celkově se zúčastnilo 58 voličů.

  1. řízek 26 hlasů
  2. palačinka 17 hlasů
  3. pizza 15 hlasů

Ne každý byl rád, jak volby dopadly, ale každý mohl hlasovat a volby nejsou o tom, že vyhraje můj kandidát, ale vyhraje ten, kdo má největší počet hlasů a ostatní z proti táborů by měli výsledek voleb respektovat.

Velmi děkuji všem zúčastněným za perfektní atmosféru a kolegyním za to, že mě podpořily v tomto nápadu, který vznikl vlastně přes noc.

Jako vítěz voleb bych však chtěla říct: „Paní palačinko a pizzo, vaše volební kampaň byla fakt dobrá.“

Mgr. Zuzana Olejníková