MŠ Motýlci – Vzhůru do vesmíru! 2019

Po loňské úspěšné výpravě do vesmíru se Základní škola a Mateřská škola Němčany rozhodla vypravit další expedici z řad Motýlků a objevovat taje nekonečna.

Kosmonautem se nestane jen tak někdo, proto byly děti podrobeny důkladnému výcviku. Nejprve musely nabýt teoretické znalosti o vesmíru, které je učil animovaný kamarád Paxi. Tyto znalosti o planetách, nekonečnu, otáčení Země kolem Slunce či nebezpečné černé díře si děti procvičovaly během pohybových her, při kterých zároveň zvyšovaly i svoji fyzickou zdatnost, která je pro let do vesmíru také nesmírně důležitá. Pohybovou všestrannost musely projevit i při ztížených sněhových podmínkách, ve kterých měly za úkol zkonstruovat model rakety. Konstruktivní myšlení si děti také osvojovaly v rámci tvoření velké rakety, modelování souhvězdí či jeho spojování při práci s pravítkem. 

Během celého těžkého výcviku si děti tvořily svoji vlastní vesmírnou mapu, která jim následně sloužila jako pomyslná vstupenka do vesmíru. Při finálním výstupu do kosmu se malí kosmonauti ve skafandru s dýchacím přístrojem snažili získat vzorek planety. Samozřejmě byli jištěni na speciálním laně druhým proškoleným kolegou, aby při snížené gravitaci neodletěli a mohli úspěšně dokončit svoje putování. Vzorek planety poté úspěšní návštěvníci vesmíru (a že jich bylo kvůli chřipkové epidemii málo) zkoumali v laboratoři a speciálně zakonzervovali. 

Druhá vesmírná výprava Motýlků se perfektně vydařila!
A děti už jsou zvědaví, na jaké dobrodružství se vydají příště.