MŠ Motýlci – Pilné včeličky 2018

Prázdniny se blíží, ale i poslední školkové týdny se učíme dověděli něco nového. Tentokrát ze světa včel. Využili jsme krásné publikace “Včely” a dle názorných obrázků jsme poznávali život včel a fungování včelího společenství.
Už víme, že je v úle jedna královna, která klade do buněk vajíčka. Vajíčka poté krmí včely chůvy či krmičky. Z vajíčka se stane larva, pak kukla, z které v uzavřené buňce vzniká nová včelička. Ta se po dokončení vývinu prokouše ven a začíná její život v úle. A ten nemají včelky vůbec jednoduchý. Vystřídají totiž spoustu povolání. Nejprve začínají jako uklízečky, potom krmí včelí miminka. Dále povyšují na stavitelky, na strážkyně a nakonec mohou konečně vylétnout z úlu sbírat sladký nektar a pyl jako létavky. Také už známe rozdíl mezi nektarem, z kterého se dělá med a pylem. Pyl včeličky zčesávají ze svých chloupků posledním párem nožiček… A můžeme pokračovat dál a dál. Včeličky jsou prostě úžasné a už víme, že si jejich práce musíme vážit. A že nejsou tak nebezpečné, jako třeba vosy či sršni. 

Abychom si nové poznatky o včelkách dobře zapamatovali, tak jsme si na ně zahráli. Zkoušeli jsme jako včely stavitelky stavět z přírodních materiálů  šestiúhelníkové buňky, nosit pyl a nektar – balón mezi koleny či s kamarádem mezi bříšky. Stříkačkou jsme přenášeli vodu z jednoho kbelíku do druhého, jakože mateří kašičkou krmíme malé larvy. Dokonce jsme zavítali i na malou návštěvu k dědečkovi od našeho kamaráda Marečka, který nám ukázal pár úlů a dal nám na ochutnávku sklenici medu. Moc děkujeme! 

Celý život včeliček nás moc fascinuje a od teď si možná při každé lžičce medu v čaji
či na chlebu uvědomíme, kolik práce je k takové dobrotě potřeba.