MŠ Motýlci – Knihovna v Hodějicích 2023

Ve středu 8. března 2023 vyrazili Motýlci na výlet do Hodějic, kde jsme měli v plánu navštívit nově opravenou knihovnu.

Paní starostka Suchánková nás vřele přivítala na Obecním úřadu, ukázala nám zasedací místnost, podatelnu i její kancelář s velkým pracovním stolem. Poté nás zavedla do knihovny, která se nachází v levém křídle budovy.

Zde už nás očekávala paní knihovnice Mirka s kulturní referentkou Míšou, aby dětem představily, jak to vlastně v takové knihovně chodí, jakým způsobem se knihy půjčují a vůbec různé zajímavosti ze světa knih.

Potom už došlo na interaktivní zapojení Motýlků a první úkol zněl „Ve dvou se to lépe táhne“. Děti tedy utvořily dvojice, vylosovaly si českou večerníčkovou postavu a v prostorách knihovny hledaly druhou dvojici, např. Křemílka a Vochomůrku, Pata a Mata, Boba a Bobka… Pak měly za úkol pojmenovat postavičky i název pohádky, říct, zda jsou kamarádi, manželé (Rumcajs a Manka), nebo třeba otec a syn (Spejbl a Hurvínek). Na konci tohoto bloku bylo ještě třeba zodpovědět záludné otázky, se kterými si obzvlášť dobře poradili kluci.

Po vydatné svačince jsme se opět pustili všichni do dalšího úkolu. Měli jsme za pomoci obrázkových karet společnými silami stvořit knihu. Takřka od semínka přes spisovatele, ilustrátora,výrobu papíru, tiskárnu, nakladatelství, dodavatele, obchod až ke konečnému uživateli, tedy na náš stůl… Zjistili jsme, že od nápadu až po konečný produkt – knihu, je to zdlouhavý a náročný proces.

Připravené aktivity nebraly konce a některé děti si s paní starostkou vyzkoušely malované čtení. Velký ohlas také mělo poznávání melodií z večerníčkových znělek.

Chtěli jsme si návštěvu Hodějic co nejvíce užít, děti byly zvědavé a tak se nám výlet nečekaně o hodinku protáhl. Díky tomu i díky ochotné paní starostce, která nám věnovala celé dopoledne, jsme toho stihli opravdu hodně.

Naše prohlídka pokračovala do spodní a zadní části obecního úřadu, kde mají zázemí úklidové, sekací a další stroje, těžká technika na zkrášlení a údržbu obce, atd.

Zde jsme potkali vedoucího údržby pana Jeřábka, který nám předvedl „tanec na štaflích“, o kterém mluvila paní starostka v souvislosti s pohádkou Štaflík a Špagetka.

Při procházce Hodějicemi jsme viděli, kde bydlí naši kamarádi Vojtíšek a Nikolásek, kam chodí Nik do kroužku mladých hasičů, dětské hřiště i nové workoutové cvičiště. To už jsme blíže  prozkoumat nestihli. Ale protože byly děti moc hodné, věříme, že se do Hodějic na výlet opět brzy vypravíme.

Děkujeme paní starostce a všem, kteří připravili tento pěkný, obsáhlý a bohatý program. Děkujeme za čas, který nám věnovali a v neposlední řadě děkujeme za odměny a občerstvení.

VELKÉ DÍKY!!!