MŠ Motýlci – Den Země 2018

Každoročně v neděli 22. dubna slaví svůj svátek Země. V rámci následujícího týdne jsme si proto ve třídě Motýlků povídali o naší planetě s důrazem na ekologii.

V úterý 24. dubna jsme se nejprve seznámili se čtyřmi přírodními živly, které jsme si znázornili ve skleničkách – oheň, vzduch, voda, země. Zkusili jsme si je také rozpoznat pomocí hmatu a na lepší zapamatování jsme si na ně ještě zahráli pohybovou hru. Poté jsme se již vrhli na velkou tašku odpadků. U každého kousku jsme zkusili určit, z jakého materiálu je vyroben a do jakého kontejneru bychom jej tedy vyhodili. V Němčanech a okolí můžeme do žlutého kontejneru házet nejen plast, ale také nápojové kartony a konzervy. Ovšem dověděli jsme se, že ne všude tomu tak je. Trošku nás totiž na ilustračních obrázcích zmátl šedo-oranžový kontejner právě na tetrapaky… A protože krásné počasí vybízelo k tomu zkusit zase něco nového, tak jsme si vyzkoušeli být opravdovými umělci, kteří malují “na plátno” nikoli na papír na stole… A moc se nám to líbilo!

Následující den jsme se hned po svačince opět vydali ven, kde na nás již čekal program ke Dni Země v režii školáků ze 4. třídy. Na barevném hřišti jsme skládali nejrůznější motivy z pet víček. Potom jsme se přesunuli na velké hřiště, které bylo zaneřáděné odpadky. “Víla Země” nás požádala, zda bychom jí pomohli s úklidem. Opět jsme si procvičili třídění odpadu dle barev symbolizujících kontejnery na tříděný odpad. Po úspěšném uklizení hřiště jsme skládali papírové puzzle, na kterém jsme hledali a pojmenovávali nevhodné chování člověka v přírodě. A také jsme na druhé skládačce hledali zvětšené detaily jednotlivých lesních zvířátek. Po těchto zážitcích jsme se vrátili zpět na školní dvůr, kde už na nás čekala naše hodná teta Dáša, která nám darovala sazeničky kytiček a s její pomocí jsme si je zasadili. Snad se jim bude dařit a co nevidět nám vykvetou.

Ve čtvrtek se sluníčko po mnoha dnech zase schovalo, a tak jsme si ve třídě alespoň skupinově namalovali a naplnili své vlastní kontejnery na tříděný odpad.

Jsme moc rádi, že je konečně krásně teplo
a můžeme se chodit učit a zažívat zábavu ven.