Andílci pro seniory 2019

Na školní chodbě se nám od listopadu začali objevovat andílci z nejrůznějších materiálů. A přibývalo jich tolik, že jsme na ně měli čím dál tím méně místa. Naštěstí brzy nastal 12. prosinec 2019 a my šli andílky darovat osamělým němčanským seniorům. Naplnili jsme košíky a vyrazili jsme hledat čísla domů, zvonit a přát krásné Vánoce. 

Projektový den Anděl – senior byl zorganizován ve spolupráci s obcí Němčany, s rodiči žáků a dále se podílela na její propagaci i ČT 1. Žáci vyráběli přáníčka v hodinách VV, Pč a dále se v hodinách ČJ sloh věnovali tématu senior, jeho potřeby, přání, vnímání jeho potřeb – rozvoj empatie, uvědomění si jejich přítomnost. V rámci školní soutěže byla vyhlášena soutěž Anděl, jejíž výrobky byly věnovány osamoceným seniorům společně s přáníčky, které žáci vyráběli. Dále se žáci věnovali nácviku sociálním dovednostech a komunikaci se seniory, jak se chovat, když u nich zazvoním – navázat komunikaci pozdravem, představit se, proč přišli, z jakého důvodu, popřát k Vánočním svátkům, vnímat jeho náladu, udělat radost.

V rámci návštěv u seniorů si žáci měli uvědomit, že ně každý žije v rodině, ne každý je šťastný. Že mnoha z nich uděláme radost návštěvou, svojí krátkou přítomností a věnováním dárečku, který stojí pouze náš čas.

Krátkou reportáž ČT 1,  která byla odvysílána téhož dne v regionálních zprávách, můžete zhlédnout zde.