1. třída – Preventivní program Veselé Zoubky 2018

V posledním zimním týdnu v březnu roku 2018 jsme si v rámci preventivního programu Veselé zoubky, který pořádala DM drogerie, v naší první třídě ukázali, jak a proč si udržet naše zoubky veselé a zdravé.

Aby škola nebyla dětem jen místem, kde se musí učit a dělat domácí úkoly, rozhodli jsme se hravou formou a praktickým přístupem přiblížit a procvičit nejen péči o vlastní zoubky, ale i o zdraví jako takové.

Po tom, co jsme si pověděli základní informace o tom, jak zoubky fungují, k čemu je máme, jak rostou a mění se, co je to zubní kaz, pustili jsme si film Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek. Po praktické ukázce skutečného mléčného zoubku jsme si přečetli pohádku o zoubkové víle. Pak už jsme se pustili do společné práce, při které jsme si sami na sobě předvedli nejen správnou péči o chrup po technické stránce, ale také správný přístup k různým potravinám, podle jejich vlivu na zdraví zubů. Na místo pod obrázkem zdravého zubu děti přinášely skutečné potraviny, které zoubkům nejen neškodí, ale mají na ně i blahodárný vliv. Naopak, na místo pod obrázkem zkaženého zubu děti přinášely potraviny, které by pro záchranu zdravého chrupu měly raději vynechat nebo alespoň omezit jejich pravidelný příjem. Děti tak mohly zjistit, že co jim chutná, nemusí být vždy dobré pro jejich zdraví a zoubky. Na druhou stranu jsme si ukázali, že i zdravé věci mohou být dobré.

Nabyté vědomosti a zkušenosti pak děti použily při vyplnění pracovního listu zaměřeného například na výběr zubního kartáčku, ale také na správné stravování
a podobně. Nakonec si děti namalovaly a vystřihly svůj vlastní zdravý zub, ale hlavně svůj vlastní veselý úsměv.  Celý projekt byl uskutečněn ve spolupráci s DM drogerie, která dodala dárečky pro děti ve formě preventivního balíčku.

Mgr. Marcela Blažková, tř. uč. 1. třídy